Morningstar TS-MPPT-60 Charge Controller
KSh 40,700.00 KSh 67,000.00
Compare
  • Maximizes solar energy harvest
  • Highest peak efficiency of 99%
  • Includes on-board Ethernet
  • Provides up to 200 days of data logging
  • Meets FCC Class B Part 15 specifications for electronic noise
  • Comes with a remote battery temperature sensor
The 60A version of Morningstar’s TriStar MPPT features a built in Ethernet port for remote data monitoring, programmability and alert notification. Another feature of its communications abilities is that it has an internal web server that allows any compatible web browser to connect to it and display current system operating status, network setup page and the internal logged data values of the controller.
Morningstar TS-MPPT-60 Charge Controller features
Weight 4.2 kg
Maximum Battery Current 60 Amps
Nominal Maximum Solar Input 12V – 800W, 24V – 1600W, 48V – 3200W
Peak Efficiency 99%